چه تفاوت هایی بین ردیاب و مسیریاب وجود دارد؟
Rate this post

Rate this post

تفاوت بین ردیاب و مسیریاب وجود در چه مواردی است؟

عملکرد ردیاب ها یا همان دستگاه های GPS، تقریبا برای همه جا افتاده و مشخص شده است. اما خوب است که تفاوت این دستگاه را با سایر دستگاه هایی که ممکن است  با ردیاب ها اشتباه گرفته شوند را بدانیم. گاهی به اشتباه برای تمامی دستگاه‌ها و سیستم‌هایی که با کمک سیستم موقعیت‌یاب جهانی (GPS) کار می‌کنند، جی پی اس گفته می شود. در مقاله های قبلی تفاوت بین ردیاب و دزدگیر گفته شده است. در این مقاله سعی میکنیم تا تفاوت های بین ردیاب و رهیاب (مسیریاب) را بیان کنیم.

یکی از اساسی ترین و مهمترین تفاوت های بین ردیاب و رهیاب تفاوت در کاربرد آنها است. ردیاب در واقع برای ردیابی و کنترل وضعیت خودرو میباشد. سیستم های ردیابی ممکن است قابلیت های نرم افزاری دیگری نیز داشته باشند. مثلا برای فهمیدن وضعیت خاموشی و روشنی  خودرو و یا بازبینی مسیر های پیموده شده.

مسیریاب ها (رهیاب) ابزاری هستند که از سیگنال های دریافت شده از ماهواره های جی پی اس، برای تعیین موقعیت حال حاضر شما استفاده می کند. این وسیله کاربردهای نظامی،‌ هوا فضایی و مصرفی نیز دارد. سیستم رهیاب به شما کمک می کند تا مسیر خودتان را پیدا کند. با استفاده از این وسیله شما موقعیت دقیق خودتان را روی نقشه پیدا می کنید و یا موقعیت مقصد و مسیر رسیدن به آن را پیدا میکنید.

دستگاه‌های مسیریاب  معمولا شامل یک صفحه نمایش هستند که شخص به کمک این صفحه نمایش و با استفاده از نرم‌افزارها و نقشه‌هایی که توسط مسیریاب پشتیبانی می شوند می‌تواند بهترین مسیر بین دو نقطه را بر روی نقشه ببیند. همچنین اطلاعات ترافیکی مسیر را دریافت و مشاهده کند. علاوه بر این‌ها امکاناتی نظیر جستجوی آدرس مقصد مورد نظر، نزدیک‌ترین محل سوختگیری به محل فعلی، پخش هشدار صوتی در صورت انحراف از مسیر، و… از دیگر امکانات جانبی رهیاب‌ها است. تمامی این اطلاعات از طریق نصب آنتن در مکان مناسب ارسال و دریافت سیگنال از ماهواره‌‌های جی پی اس برای کاربر قابل دسترسی هستند.

 

ردیاب ها کارایی های دیگری نیز دارند که مسیریاب ها این قابلیت ها را ندارند. از جمله:

 • کنترل خودرو با سامه ردیابی یا پیامک
 • ذخیره سازی مسیرهای پیموده شده
 • ارسال آلارم به هنگام رد کردن از سرعت مجاز تعریف شده
 • پیشگیری از سرقت خودرو
 • مراقبت از  کودکان و افراد سالمند به وسیله ردیاب های شخصی
 • ارسال آلارم هنگام یدک کش شدن خودرو
 • ارسال وضعیت اضطراری (SOS) به ویژه برای سالمندان

 

 

 

 

 

 

 

 

admin

دیدگاه کاربران ...

  لطفاً قبل از ارسال سوال یا دیدگاه،بخش سوالات متداول را مطاله فرمائید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات

مشاهده تمام محصولات