سیستم ایموبلایزر یا همان سیستم ضد سرقت چیست؟
Rate this post

Rate this post

ایموبلایزر یا همان سیستم ضد سرقت چیست؟

در بحث امنیت خودرو ها یکی از موارد کارامد و مهم، سیستم امنیتی سوییچ های ضد سرقت یا همان ایموبلایزر است. ایموبلایزر یک سیستم امنیتی الکترونیک است که با نحوه عملکرد خود باعث کاهش درصد بالایی از سرقت ها شده است.

 

تاریخچه:

سیستم ایموبلایزر در سال ۱۹۱۹ توسط جورج اوانز و ادوارد برکنوئل اختراع و ثبت شد. سیستم ضد سرقت ایموبلایزر در تمام خودروها جدید نصب بوده. نصب آن بر روی خودروها از سال ۱۹۹۸ در آلمان، انگلیس و فنلاند و از سال ۲۰۰۱ در استرالیا و از سال ۲۰۰۷ در کانادا  و همچنین از سال ۱۳۸۶ شمسی در ایران  اجباری بوده‌است.

مدل اولیه این سیستم از یک کد ثابت در کلید خودرو استفاده می‌شد که به وسیله آنتن RFID به صورت حلقه ای بر دور سوئیچ خواننده می‌شد و وظیفه تطبیق و صحت کد با قسمت (ECU) خودرو بود. اگر کد مورد تأیید قرار نمی‌گرفت ECU اجازه سوخت رسانی را صادر نمی‌دهد و در نتیجه احتراق انجام نمی‌شود. در نسل‌های بعدی از رمزهای متغیر با سیستم کد گذاری پیشرفته برای جلوگیری از کپی کد از کلید یا ECU استفاده شد.

 

نحوه کارکرد سیستم ایموبلایزر:

ایموبلایزر دارای چند قسمت مهم است:

 1. بورد الکترونیکی بکار رفته در سوئیچ خودرو
 2. حافظه موجود در سوئیچ
 3. بورد الکترونیکی
 4. قفل نرم افزاری ECU یا همان کامپیوتر خودرو

 

سیستم ایموبلایزر با سه قسمت استارت موتور، سیستم جرقه و سیستم سوخت رسانی در ارتباط است و در صورتی که کسی اقدام به سرقت خودرو بکند، در صورت عدم انجام شدن مراحل بالا، خودرو به هیچ عنوان استارت نمی‌خورد.

اگر در هنگام چرخاندن سوئیچ و استارت زدن خودرو، کد کلید با کد سیستم ایموبلایزر همخوانی نداشته باشد، آنگاه هر چقدر هم که سعی کنیم، نخواهیم توانست خودرو را روشن نماییم. هنگامی که خودرو در مرحله تولید قرار دارد، سوئیچ خودرو کد گذاری می شود که این کد در حافظه موجود در سوئیچ ذخیره می گردد.

پس از آن، کد مربوطه به سیستم ایموبلایزر که شامل آنتن ترانسپوندر می باشد، نیز داده می شود و همان کد در ECU خودرو نیز تعریف می گردد. آنتن ترانسپوندر با ایجاد نوعی میدان مغناطیسی که با استفاده از فناوری RFID  میباشد، سبب می شود تا بدون نیاز به انرژی الکتریکی، به محض اینکه سوئیچ در مجاورت آن قرار گیرد، اطلاعات سوئیچ را بازخوانی نماید.

در این مرحله، هنگامی که سوئیچ را می چرخانیم، بلافاصله آنتن ترانسپوندر شروع به خواندن اطلاعات کلید خودرو می کند و در صورتی که این اطلاعات که حاوی  کد دسترسی می باشد درست باشد، اجازه روشن شدن خودرو را خواهد داد. در غیر این صورت هرچقدر هم که راننده سعی نماید، خودرو با استفاده از سوئیچ روشن کند، خودرو روشن نخواهد شد و فقط استارت می خورد.

اقدامات امنیتی سیستم ایموبلایزر:

 1. استارت نخوردن خودرو
 2. قطع جرقه شمع ها
 3. جلوگیری از سوخت رسانی
 4. قطع برق پمپ بنزین و انژکتورها

 

به طور کلی وسایل زیادی برای حفظ امنیت خودرو ها وجود دارد. ولی مهم این است که از کارامد ترین و جدید ترین تکنولوژی استفاده کنیم.

 

 

 

 

admin

دیدگاه کاربران ...

  لطفاً قبل از ارسال سوال یا دیدگاه،بخش سوالات متداول را مطاله فرمائید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات

مشاهده تمام محصولات