کاربرد GPS در نقشه برداری
Rate this post

Rate this post

دستگاه جی پی اس در نقشه برداری

در حال حاضر، GPS یکی از ابزارهای کارآمد در عرصه علوم مهندسی میباشد، قابلیت هایی نظیر مشخص کردن دقیق موقعیت، سرعت، قابلیت اطمینان بالا باعث کوتاه شدن زمان کار نقشه بردار  و در نتیجه  افزایش بهره وری آن شده است.

فواید gps در نقشه برداری:

 • امروزه به کمک دستگاههای جی پی اس، نقشه برداری با دقت بالاتری انجام میشود، در نتیجه آن ، نقشه ای که از معابر، خیابانها، جاده ها، کوه یا رودخانه ها و منابع دیگر تهیه میشود نیز دقیق انجام میباشند. که در صورت  ذخیره این اطلاعات در سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS ، میتوان از قابلیت های این سامانه جهت تجزیه و تحلیل های متفاوت بهره برد. امروزه  gps  به همراه سیستم GIS برای استفاده بهتر از منابع و پیاده سازی سیستم های پشتیبان تصمیم گیر، بسیار کاربرد دارد.
 • در گذشته برای نقشه برداری و قراول‌روی باید به محل هایی با ارتفاع بالا میرفتند تا با استقرار در آن بتوانند نسبت به برداشت نقاط و عوارض و نقشه برداری اقدام کنند ولی امروزه به کمک دستگاه های جی پی اس این امکان وجود دارد که با فواصل بیشتر، ایستگاهها را مستقر کنند و محدودیت های خط دید جهت قراول‌روی ایستگاهها را از بین ببرند.

 

 • نقشه برداران میتوانند gps را در کوله پشتی خود قرار دهند و یا آن را روی وسایل نقلیه سوار کنند وسپس به جمع آوری اطالاعات دقیق بپردازند. بعضی از آنها برای ارائه مستمر اطلاعات مورد نیاز تصحیح خطا، به طور بی سیم، با گیرنده های مرجع در ارتباط میباشند که این امر باعث میشود تا دقت افزایش یابد و این افزایش دقت باعث افزایش سطح بهره وری نقشه برداران میشود.

 

 

کاربرد gps در نقشه برداری:

 • استفاده از gpsهنگام نقشه برداری از نقاط مختلف جهت پیشگیری از سیل و حتی طوفان:

به کمک  جی پی اس، مساحت موردنیاز را مشخص میکنند و میتوانند تمامی اراضی و جنگل های اطراف را پوشش دهند.در نتیجه میتوانند احتمال وقوع سیلاب را بررسی کنند وبا کاشتن درخت یا مواردی از این قبیل، از خسارات سیل  بکاهند.

 • استفاده از gps برای نقشه برداری جهت تعمیر جاده ها و اتوبان ها:

بهترین ابزار برای بدست آوردن اطلاعات لازم و مشخص کردن دقیق مسافت جاده ها، دستگاه  gps است که با قرارگرقتن این اطلاعات در اختیار پیمانکار، بررسی ها و اقدامات لازم انجام میشود.

 • بهترین و دقیق ترین ابزار در نقشه برداری، ساخت و تعمیر ساختمان های تجاری، پل ها، پارک ها، ساخت فروشگاه های زنجیره ای و … gpsمی باشد.

 

admin

دیدگاه کاربران ...

  لطفاً قبل از ارسال سوال یا دیدگاه،بخش سوالات متداول را مطاله فرمائید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات

مشاهده تمام محصولات